Rólunk

A Gömöri Kézművesek Társulása 2002 – ben alakult polgári társulásként Várhosszúréten. Társulásunk  célja a hagyományos mesterségek újjáéllesztése és oktatása. Ehhez nélkülözhetetlen volt egy olyan műhely kialakítása, amely teret biztosít az alkotáshoz és a kész munkák bemutatáshoz. Ebben nagy segítséget jelentett a Gömöri kézműves központ megnyitása 2006. augusztus 5.-én, ahol igazi otthonra leltek a kézműves tevékenységek. A kézműves ház Várhosszúréten az elmúlt évek alatt újabb rekonstrukciókon esett át, így most már szálláshelyet is tudunk biztosítani kézműveseinken.

 A Gömöri Kézművesek Társulása 23 éves tapasztalatra tekint vissza. Kézműveseinek száma több mint 100, akik rendszeresen képezik magukat különböző szakmai konferenciákon, programokon, iskolázásokon.
Társulásunk az elmúlt években több magyarországi népműveszeti egyesülettel vette fel a kapcsolatot és működik együtt (Hegyaljai, Bükkaljai, Palóc, Fügedi Márta és Sajó menti). Ezen egyesület tagjainak többsége tagja a mi társulásunknak is.

2008-ban es 2010 –ben és 2012-ben sor került a „Pásztorok áldomása“ című Pásztortalálkozóra, melynek megszervezésében és lebonyolításában  nagy szerepet vállaltunk. Társulásunk megalakulása óta kerülnek megrendezésre a Várhosszúréti gyerek táborok, ahol naponta  több mint 100 gyereknek tartunk foglalkozásokat. Minden évvel nő a tábor iránti érdeklődés. 2006-ban megrendeztük az első Gömöri Kézműves Vásárt, mely azóta nagy hírnévre tett szert és az egész gömöri régió kézműveseinek rangos találkozóhelye lett, ahol már nemcsak hazai és környékbeli árusok kínálják portékájukat, de Magyarországról is nagy az érdeklődés az eladók körében. 

A Gömöri kézművesek társulása a gömöri régió magyar identitástudat őrzésében és ápolásában is fontos szerepet játszik. Társulásunk nemcsak egyesíti a hazai és külföldi kézműveseket, hanem olyan valódi hagyományörző értéket teremtett, amely ma példaértékű lett fiataloknak és időseknek egyaránt. A Gömöri Kézművesek Társulása megalakulása óta intézményes háttér nélkül működik.

Nagy György.

Detský remeselný tábor 2015